Ekcem, jedan dobar starinski recept
Kako su zlatiborske bakice rešavale kožna oboljenja…
Ništa novo pod kapom nebeskom. Farmacija se još uvek drži istih postulata, nasleđenih od praistorijskih vremena, pa se i danas kao rastvarači koriste voda, alkohol i masnoće(u koje spadaju i ulja).
Danas se umesto voćne rakije koriste razni drugi alkoholi, uglavnom žitni ili propilen-glikol, umesto svinjske masti( preprane u devet voda) vazelin, umesto ovčjeg ili kozjeg loja lanolin, I ovo sve ako imate sreće pa poznajete nekog farmaceuta starijeg kova.
A inače se za tzv. podloge za izradu krema sada koriste bez izuzetka veštački materijali rešetkaste molekularne strukture koje u sebe primaju i vezuju kako vodu tako i ulja.
Lično nisam čuo da je neko imao alergiju na loj ili svinjsku mast.
Ali sam bio svedok povoljnog efekta kozjeg loja i raznih suvih destilata zlatiborskih četinara(katrana) na neka kožna oboljenja.
U pitanju je dakle recept za kožna oboljenja zapisan od strane mog druga, koga je muka naterala da u selu Draglici pod Mutrenicom traži izvesnu babu koja zna lek protiv ekcema. Njegov stariji sin koji je skoro godinu dana koristio razne masti i lekove, bez vidljivog poboljšanja, češuci se uporno, nazvao je ovo “šumska krema” jer je sa ocem po šumi skupljao jedan od sastojaka za pravljenje ovog melema.
Primum non nocere! Prvenstveno ne naškoditi. Osnovni postulat medicine je ovde ispunjen. Sve je prirodno, ne škodi, nekima je resilo problem. Probajte.
Šumski melem
Sastojci:
- dve čaše smrčeve smole
- jedna čaša alkohola
- pola čaše maslinovog ulja
- šaka suvog kantariona
- pola šake kozjeg Loja
Kuvati na srednje jakoj vatri da alkohol uvri a masa se sjedini, pa kroz gazu procediti u prethodno zagrejanu teglu. Koristiti čim se ohladi.