Vranilova trava – Divlji origano
Origanum vulgare – ime roda ove biljke je izvedeno iz grčkih reči OROS=breg i GRANOS=ukras, i predstavlja pravi ukras umerenog pojasa Evroazije, gde raste po siromašnim livadama,sušnim obroncima i rubovima svetlih listopadnih šuma.
U našem narodu veoma popularna lekovita biljka, a korišćena je i za bojenje vune kojoj daje tamnu( vranu ) boju po čemu je i dobila ime.
Koristi se ceo nadzemni deo Origani herba
SASTAV
Sadrži etersko ulje u kome su dominantni karvakrol i timol koji biljci daju karakterističan miris a i odgovorni su za najveći deo lekovitosti, zatim flavonoide( naringin, luteolin, peonidim, apigenin), rozmaricinsku i kafenu , kao i protokatehinsku kiselinu, tanine.
Kod nas postoje različiti varijeteti ove biljke sa različitim količinama timola i karvakrola odgovornim za lekovito delovanje, a kolicina eterskog ulja se krece do 1%.
DELOVANJE
Deluje antimikrobno i to protiv bakterija, gljivica i virusa.
U lečenju organa za disanje(kasalj, bronhitis), organa za varenje( naročito kod proliva), infekcija urinarnog trakta( u kombinaciji sa rastavićem mogu ga koristiti i trudnice).
Zbog bogatstva u takozvanim antioksidantima treba ga koristiti u preventivnom smislu, a i korišćenje čaja samo za uzivanje, zbog lepog i karakterističnog ukusa može biti neograniceno u dužini upotrebe.
U XVI i XVII veku u Francuskoj je mleven zajedno sa mesom za kobasice davao dobar ukus istovremeno služeći kao konzervans( sprečava razvoj štetnih gjivica i bakterija).
NAČIN UPOTREBE
2 g na 150 ml ključale vode, procediti posle 10 min. piti umesto vode.
Za urinarne infekcije: vranilova trava, rastavić, list divlje kruške, list brusnice, 2-3 g na 2 dl ključale vode, procediti posle 15-20 min. tokom dana umesto vode 1,5 – 2l čaja. Može se uzimati uz antibiotike ili samostalno.
Kao začin umesto Origana(Origanum heracleoticum).